Număr mic de pacienți, luni, la Spitalul COVID Târgu-Cărbunești, numai 67, însă paturile de la Terapie Intensivă sunt pline, iar cazurile sunt medii spre grave.
Managerul Constantin Târziu spune că au venit pacienți și din județele limitrofe, în special pentru Chirurgie și Ortopedie. Numărul mic de persoane internate la Spitalul Târgu-Cărbunești se datorează faptului că, aici, nu mai ajung cazurile ușoare.
Târziu recunoaște că-i este frică să se gândească ce va fi în perioada următoare, luna noiembrie anunțându-se și ea dificilă din punct de vedere al infectărilor cu coronavirus. Este posibil ca spitalul de la Târgu- Cărbunești să rămână și la anul suport COVID, deși cadrele medicale sunt la limita puterilor.